Czym różni się fundament płytowy od tradycyjnego i dlaczego warto go wybrać?

Czym różni się fundament płytowy od tradycyjnego i dlaczego warto go wybrać?

Budowę domów zawsze zaczyna się od fundamentu, a w Polsce najczęściej są to tradycyjne ławy płytowe. Rozwiązanie to jest stosowane od bardzo dawna, jednakże wymaga dużego nakładu czasu i pieniędzy. Tańszą, a nie mniej solidną i wytrzymałą alternatywą okazują się płyty fundamentowe. Czym się charakteryzują i dlaczego warto wybrać właśnie tego rodzaju fundament? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Fundament płytowy a tradycyjny – różnice

Tradycyjny fundament wymaga głębokiego wykopu, a także zbudowania solidnych ław pod każdą ścianą w zaprojektowanym domu. Natomiast płyty fundamentowe nie wymagają tego typu działań. Głównym elementem tego nowoczesnego rozwiązania jest płyta żelbetonowa, pod którą znajduje się warstwa izolacyjna. Dzięki temu fundament może znajdować się na mniejszej głębokości, a do jego stawiania można przystąpić natychmiast. Ponadto, w przeciwieństwie do tradycyjnych ław fundamentowych, płyty równomiernie przyjmują na siebie obciążenia ze wszystkich elementów konstrukcji budynku, co znacznie redukuje naprężenia.

Istotną różnicą pomiędzy tradycyjnym rozwiązaniem a fundamentem płytowym jest także cena oraz czas budowy. Chociaż nowoczesne płyty wymagają specjalistycznych obliczeń i odpowiedniego podejścia, są o wiele tańsze i korzystniejsze. Jeżeli chcemy wyliczyć dokładne koszty, warto zapoznać się z cennikiem płyty fundamentowej, uwzględniając planowaną powierzchnię oraz typu gruntu. Postawienie tego innowacyjnego rozwiązania trwa też nieporównywalnie krócej – od kilku dni do tygodnia, podczas gdy budowa fundamentu tradycyjnego zajmuje nawet do 3 tygodni.

Płyty fundamentowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Oprócz wymienionych powyżej różnic przemawiających na korzyść fundamentu płytowego, rozwiązanie to ma także szereg innych zalet. Doskonale nadaje się na słabe, niestabilne grunty, takie jak piasek, gwarantując solidną konstrukcję i bezpieczeństwo całego budynku. Sprawdzi się także jako fundament domów energooszczędnych czy budynków pasywnych, które nie mogłyby zostać wybudowane na tradycyjnych ławach fundamentowych. Na płycie żelbetonowej wszelkie obciążenia są równomiernie rozłożone, a izolacja pozioma oraz pionowa (brzegowa) doskonale chroni fundament. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie zaawansowana technologia, pozwalająca na bezpośrednie kładzenie na płycie kafli, paneli, drewnianych desek czy innych elementów wykończenia podłogowego.