Odnawianie murów zewnętrznych – jak zrobić to skutecznie?

Spoiny są najsłabszymi elementami elewacji murowanych z cegieł, to w nie wnika woda oraz szkodliwe substancje, powodujące najwięcej uszkodzeń. Pokazane tu sposoby umożliwiają zabezpieczyć elewacje przed wpływem czynników atmosferycznych.

Za przemoczoną elewację trzeba drogo zapłacić – dodatkowe straty ciepła skutkują zwiększeniem się wydatków na ogrzewanie, woda pozostająca w spoinach zamarza, a tworzący się lód rozrywa spoiny a także cegły. Ściany zewnętrzne pochłaniające wodę, a w następstwie ulegające błyskawicznym uszkodzeniom potrzebują błyskawicznej naprawy.

Szukanie przyczyn

Tak naprawdę to spoiny pozwalają wilgoci przesiąkać wprost w ściany. Przejawem tego zajścia jest – prócz widocznych zawilgoceń – powstanie grzyba w środku domu a także widoczne od zewnątrz uszkodzenia i zazielenienia spoin.

Do wyboru są dwa sposoby odnawiania ścian murowanych z cegieł:

– gdy spoiny generalnie nie budzą zastrzeżeń, mur musi zostać trwale zabezpieczony przed wsiąkającą wilgocią.
– kiedy spoiny są w niedobry stanie, ściana z cegieł potrzebuje odnowienia przez zaspoinowanie.

Czyszczenie muru
Ściany z cegieł należy notorycznie kontrolować a także momentalnie usuwać pojawiające się na nich wady. Brud a także zielone naloty likwidujemy myjką ciśnieniową. Przy silnych zanieczyszczeniach nie wystarczy mycie mechaniczne, powinno się sięgnąć po pastę do czyszczenia elewacji. Położona wałkiem z futra albo płaskim pędzlem, nie przenika w porowate podłoże i błyskawicznie usuwa brud. Po około 30 minutach pastę oraz rozpuszczony brud czyścimy myjką ciśnieniową

 

Impregnowanie muru

Przemoczone ściany zewnętrzne można osuszyć metodą impregnacji. Oznacza to, że mur z cegieł zostanie pokryty warstwą impregnatu, bezbarwnego i nie przepuszczającego wody.
Ściany z cegieł o drobnych porach, zarówno silnie nasiąkliwe, jak i odporne na działanie wody oraz płytki licowe można pokryć środkiem impregnującym nadającym się także do wilgotnych podłoży. Środki takie nie zawierają rozpuszczalników i są nieszkodliwe dla otoczenia. Przed impregnowaniem sąsiednie elementy i rośliny należy przykryć folią. Potem można nanosić środek ochronny.

 

Spoinowanie ścian

Elewacje pokryte cegłą licówką, w których spoiny uległy widocznym uszkodzeniom, można odnawiać używając materiałów tworzących jeden zestaw. Pozwolą one uszczelnić sieć szczelin i zabezpieczyć ścianę przed uderzeniami deszczu. W przeciwieństwie do tradycyjnych operacji, polegających na wypełnianiu zaprawą kolejnych spoin, ta metoda nawet laikom pozwala szybko uzyskać zadowalające efekty. Zaczynamy od oczyszczenia murów, usunięcia wszystkich odpadających kawałków spoin oraz wymiany uszkodzonych cegieł. Następnie ściana zostaje wstępnie zaimpregnowana, za-spoinowana na nowo, zmyta i ponownie zaimpregnowana.
Do wstępnej impregnacji można użyć środka o nazwie Funcosil SNL. Spoiny uzupełniamy zaprawą powstałą z wymieszania masy Aida-Sulfatex–Schlamm z grubym piaskiem o uziarnieniu 2 mm. Między obu operacjami muszą upłynąć co najmniej 24 godziny. Do nanoszenia zaprawy używamy pacy z gąbką (czarna), do czyszczenia – gąbki o drobnych porach, na przykład gąbki tapicerskiej. Gąbkę prowadzimy wzdłuż przekątnych rysunku spoin, aby nie spowodować ich osłabienia. Do ostatniego zmywania używamy czystej wody. Świeżo zaspoinowane powierzchnie trzeba chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Dopiero po trzech dniach można położyć ostateczną warstwę impregnującą.

Proces spoinowania ścian:

1. Powierzchnie elewacji czyścimy strumieniem myjki ciśnieniowej, ustawionej na strumień pary.
2. Impregnowanie wstępne pozwala zabezpieczyć stare, porowate spoiny. Łatwiej będzie usunąć nadmiar zaprawy.
3. Głębsze spoiny wypełniamy najpierw masą przygotowaną z zaprawy i grubego piasku, zmieszanych 1:1.
4. Zaprawa do uzupełniania spoin powstaje z wymieszania czterech części suchej zaprawy z jedną częścią wody.
5. Ścianę pokrytą zaprawą do uzupełniania spoin zmywamy gąbką, starannie usuwając wszystkie resztki.
6. Na koniec impregnujemy odnowiony mur, chroniąc jego powierzchnię przed wnikaniem wody.

 

mur2

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz