Przyklejanie wykładzin w zależności od rodzaju podłoża.

Wykładziny podłogowe mamy możliwość układać na płytach gipsowo-kartonowych, na jastrychu czy na płytach wiórowych. Klej jest tak naprawdę najistotniejszy bowiem musi być dopasowany do materiału podłoża.

wykla2
Dobór technologii układania oraz modelu wykładziny zależne jest nie tylko od rodzaju podłoża, ale dodatkowo od tego, czy nową wykładzinę układamy we własnym mieszkaniu, czy w mieszkaniu, w którym jesteśmy tylko lokatorami. Lokatorzy muszą pozostawić opuszczany dom w identycznym stanie w jakim go zastali, powinni w związku z tym wybierać rozwiązania, które pozwolą im znowu zdjąć wykładzinę.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie wodorozcieńczalnych klejów przeznaczonych do wykładzin bądź taśm do mocowania wykładzin. Jeśli potrzebna nam nie tylko nowa wykładzina, lecz i ekstra izolacja cieplna a także akustyczna, można wyłożyć podłogę płytami, które potem bez wielkiego problemu można będzie zdjąć. Właściciele domów mogą zezwolić sobie na przyklejanie wykładziny na stałe do podłoża.

Rodzaje wykładzin dywanowych:

Wykładzina dywanowa na PCV – ekspresowo a co najważniejsze czysto. Leciwą podłogę najpierw oczyszczamy benzyną, następnie na długości krawędzi podłogi i na stykach pasów wykładziny mocujemy do starej powłoki PCV taśmę do mocowania wykładzin. Zdejmujemy z niej ochronne paski papieru i mocujemy wykładzinę, rozpoczynając od linii styków.

Wykładzina dywanowa na deskach – rozwiązanie ekologiczne. Aby uzyskać gładką powierzchnię, zaczynamy od obklejenie podłogi powłoką wykładziny filcowej o grubości 6 mm, na której ułożymy płyty o grubości 11 mm, najlepiej zaopatrzone we wpust oraz pióro. Na nich klejem bez rozpuszczalników przyklejamy wykładzinę.

Wykładzina dywanowa na jastrychu – mocowanie nietrwałe. Wszelkie nierówności surowego jastrychu wygładzamy płynną masą szpachlową. Po blisko 24 godzinach wysychania nanosimy przy użyciu wałka klej do wykładzin i układamy wykładzinę. Potem bez trudu ją będzie można znowu oderwać.

wykla3

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz